Meble nowoczesne
Nowoczesne skórzane meble wypoczynkowe
Meble stylowe
Stylowe meble wypoczynkowe
Meble skrzyniowe
Meble skrzyniowe
Krzesła, ławy, stoły, zegary
Krzesła, ławy, stoły, zegary

Zakład nasz produkuje zegary z dwoma rodzajami mechanizmów:

  • wariant 1 -mechanizm zwykły - 2 odważniki tej samej wagi, bez faz księżyca - bicie co pół godziny,
  • wariant 2 -mechanizm LUX - 3 odważniki -dwa lżejsze + 1 cięższy, z fazami księżyca - bicie co kwadrans.

Ustawianie czasu i zegara

W pierwszej kolejności należy dokładnie wypoziomować zegar za pomocą poziomicy ,wykręcając lub wkręcając nóżki w dolnej części zegara.

Aby ustawić żądany czas należy obrać wskazówkę minutową (dłuższą) zgodnie z ruchem zegara (w prawo). Obrać powoli i równomiernie zatrzymując na każdym kwadransie / co 15 min. zegar LUX, lub co 30 min. zegar zwykły / aż do momentu wygrania kurantów. Jeżeli po ustawieniu czasu stwierdziliśmy, że zegar źle wybija kwadranse, nie należy nic regulować, w ciągu 90 minut bicie samoczynnie się zsynchronizuje.

Uwaga: gdyby zegar wybijał inną godzinę niż wskazywał, należy wskazówkę godzinową (krótszą) przesunąć na właściwą pozycję.

Ustawianie faz księżyca / dotyczy zegara LUX/

Księżycowa tarcza zegarowa wskazuje odpowiednie dni miesiąca księżycowego (29’/2 dni) w odróżnieniu od miesiąca kalendarzowego. Wskazania faz księżyca dokonują się automatycznie w czasie pracy zegara.

Uwaga: jeżeli przystępując do ustawienia tarczy księżycowej stwierdza się opór tarczy, oznacza to, że koła zębate są aktualnie zazębione, powodując zmianę faz księżyca. W takim przypadku należy odczekać około 6-8 godzin zanim ponownie przystąpi się do ustawiania tarczy księżycowej. W celu ustawienia tarczy księżycowej należy obracać dyskiem księżycowym (w górnej części tarczy) w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, do momentu aż twarz księżyca znajduje się pod liczbą "15" na tarczy. Sprawdzić w zwykłym kalendarzu datę ostatniej pełni księżyca. Używając rękawiczek obracać dyskiem księżycowym w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). W trakcie obracania dyskiem słuchać będzie charakterystyczny dźwięk (klik). Jeden "klik" odpowiada 24 godzinnemu dniowi kalendarza księżycowego Np.: jeśli księżyc jest 5 dni po swojej pełni, należy obrócić dyskiem o 6 dźwięków - "klik".

Wyłącznik bicia

Na tarczy zegarowej (z prawej strony) lub u dołu /dźwignią krótsza/ znajduje się wyłącznik dla kurantów na czas nocny. Przesunięcie dźwigni w górne położenie powoduje wyłączenie kurantów. W położeniu dolnym następuje uruchomienie kurantów.

Oprócz tego w każdym z obydwu typów zegarów znajduje się druga dźwignia /dłuższa/, która służy do całkowitego włączania lub wyłączania kurantów.

Uwaga: jeżeli przy powtórnym włączeniu dźwigni stwierdziliśmy, że zegar nieprawidłowo wybija, nie należy nic regulować, bicie samoczynnie się ustabilizuje.

Regulacja zegara

Regulację chodu zegara dokonujemy nakrętką umieszczoną w dolnej części wahadła:

  • jeżeli zegar się śpieszy - podkręcamy nakrętki w dół,
  • jeżeli zegar się spóźnia - podkręcamy nakrętki w górę.

Jeden pełny obrót nakrętki oznacza różnicę w chodzie zegara w przybliżeniu około pół minuty w czasie 24 godzin.

Nakręcanie zegara

Napęd zegara stanowią obciążniki. Obciążniki podnosimy co 6 - 7 dni (w momencie, gdy zaczynają się chować w dolnej części skrzyni) chwytając za wolny koniec łańcucha i ciągnąć w dół. Podciągać wolno, starając się nie podciągać łańcucha do siebie do momentu wyczucia oporu oporem jest ogranicznik w postaci dodatkowego oczka na łańcuchu. Jeżeli planujemy dłuższą nieobecność w domu, należy zatrzymać wahadło.

Czyszczenie i smarowanie zegara należy przeprowadzać co 4 - 5 lat.